Menu Zamknij

Co zrobić z odpadami styropianu budowlanego po remoncie?

utylizacja styropianu budowlanegostyropianu budowlanego

Styropian budowlany cechuje wiele możliwości zastosowania. Materiał ten często bywa niezastąpiony podczas budowy i mniejszych prac remontowych. Co zrobić z odpadami styropianu, które zostają niewykorzystane po remoncie? Śmieci budowlane nie powinny znaleźć się w jednym koszu ze śmieciami komunalnymi, a nieprawidłowe gospodarowanie nimi podlega karom finansowym. Jak w takim razie zgodnie z prawem pozbyć się pozostałych po inwestycji fragmentów styropianu budowlanego?


Czym jest styropian?

Styropian (polistyren ekspandowany) to tworzywo sztuczne otrzymywane w wyniku intensywnego ogrzania granulek polistyrenu z dodatkiem czynnika spieniającego. Materiał wykorzystywany jest powszechnie w przemyśle opakowaniowym, gdzie pełni funkcję zabezpieczającą różne produkty – od urządzeń RTV i AGD po żywność.

Przy takich odpadach ze styropianu segregacja ma duże znaczenie, a materiały czyste (opakowania stanowiące formę izolacji lub osłony) należy wyrzucić do śmietnika przeznaczonego składowaniu odpadów plastikowych i metalu, co umożliwi poddanie ich recyklingowi. Odpady brudne (opakowania po żywności) mogą natomiast trafić do śmietników komunalnych bez zagrożeń dla środowiska.

Produkcja styropianu nie ogranicza się wyłącznie do opakowań. W branży budowlanej izolacyjne właściwości tego surowca są nieocenione, dzięki czemu stał się jednym z popularniejszych materiałów ociepleniowych. Wyróżnia go wysoka odporność na wilgoć i łatwość obróbki, dlatego stale wykorzystywany jest podczas remontów i zewnętrznych prac wykończeniowych.

Niestety odpady styropianu budowlanego nie mogą być utylizowane w ten sam sposób, co inne tworzywa sztuczne lub śmieci komunalne, które wyrzucamy do czarnego pojemnika.

Gdzie wyrzucać styropian budowlany i jak wygląda utylizacja styropianu?

Styropian budowlany tak jak pozostałe materiały izolacyjne stanowi grupę odpadów, które obowiązują inne zasady wywozu. Utylizacja styropianu w miarę możliwości zakłada jego odzysk i ponowne wykorzystanie, dlatego tak ważne jest podporządkowanie się określonym przepisom.

Niewłaściwa gospodarka odpadami budowlanymi i wywóz odpadów styropianowych w miejsca do tego niewyznaczone grozi otrzymaniem mandatu w wysokości 5 000 złotych (lub więcej).

Wyższym karom za nielegalne składowanie odpadów budowlanych podlegają przedsiębiorcy – w ich przypadku wysokość grzywny może dochodzić nawet do 1 000 000 złotych, a nawet przekroczyć tę kwotę.

Jak utylizować styropian?

Kod odpadu nr 17 06 04 kwalifikuje ten rodzaj śmieci do materiałów izolacyjnych innych niż tworzywa sztuczne oraz drewno. Bezpiecznym sposobem jest wywóz styropianu budowlanego do miejskiego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Budowlanych tzw. PSZOK-a. Na miejscu dostępne są kontenery dedykowane różnym kategoriom odpadów poremontowych, w tym składowaniu materiałów izolacyjnych.

Sprawdź pozostałe: Kody odpadów BDO

Minusem rozwiązania jest ograniczona ilość odpadów, które można dostarczyć, więc nie jest to najlepszy sposób przy remontach i pracach budowlanych na większą skalę.

Zamów usługę wywozu styropianu budowlanego w kontenerze

W ramach świadczonych usług oferujemy wynajem kontenerów na odpady budowlane dostępne w różnych pojemnościach – od 2 do 32 m³. Współpracujemy z przedsiębiorstwami, klientom indywidualnym proponujemy natomiast wynajęcie popularnych pojemników o gabarytach do 14 m³ za pośrednictwem podwykonawców remontu. W kontenerach na odpady o kodzie 17 06 04 można gromadzić styropian budowlany, wełnę mineralnej oraz watę mineralną.

Dysponujemy także kontenerami na wywóz śmieci i odpadów remontowych – zmieszanych, które są pomocne przy wywozie pozostałości po remoncie. Skorzystanie z profesjonalnych usług wywozu jest gwarancją przekazania odpadów do utylizacji zgodnie z prawem.

Odbiór styropianu i śmieci poremontowych potwierdza uzupełnienie Karty Przekazu Odpadów, którą wypełniamy za państwa.

Na zlecenie klientów zajmujemy się również załatwianiem wszystkich formalności, a także prowadzimy outsourcing BDO.

Kontenery można zamawiać przez stronę internetową, telefonicznie oraz mailowo.

Szeroki zasięg działania obejmujący całą Polskę pozwala nam dostarczyć wybrany kontener w ciągu jednego dnia i uzgodnić najwygodniejszy termin odbioru składowanych odpadów.