Menu Zamknij

Rozbiórka starego pieca kaflowego – jak się do tego zabrać i o czym pamiętać?

piec kaflowy

Obecnie realizowana polityka proekologiczna, ukierunkowana jest na likwidację pieców opalanych węglem – na rzecz nowoczesnych instalacji zasilanych gazem czy energią elektryczną. W wielu kamienicach czy domach na demontaż czekają stare piece kaflowe, które ustąpią miejsca bardziej ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniom grzewczym. Z czym wiąże się rozbiórka starego pieca kaflowego i o czym warto wiedzieć podczas tego rodzaju prac?


Demontaż pieca kaflowego – o czym pamiętać przed przystąpieniem do rozbiórki?

Rosnąca świadomość ekologiczna oraz narastające problemy z negatywnym wpływem na nasze zdrowie zanieczyszczonego powietrza – to główne powody likwidacji pieców kaflowych. Dodatkową zachętą do stawiania na nowoczesne systemy ogrzewania są gminne dofinansowania czy bezzwrotne dotacje na pokrycie kosztów związanych z montażem ekologicznych kotłów. Standardowy piec kaflowy jest duży i posiada masywną konstrukcję, a jego rozbiórka wcale nie należy do najłatwiejszych zadań.

Demontaż pieca kaflowego wiąże się z koniecznością pozbycia się dużej ilości gruzu, a także ze sporym zapyleniem i brudem. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, gruz nie może trafić bezpośrednio do pojemników na śmieci komunalne, za co grożą surowe konsekwencje. Z chwilą przystąpienia do rozbiórki pieca kaflowego, należy zadbać o wywóz odpadów budowlanych bądź specjalnego worka na gruz typu big-bag.

Rozbiórka starego pieca kaflowego – od czego zacząć?

Zapadła decyzja i nadszedł dzień, aby zlikwidować niefunkcjonalny, stary piec kaflowy. Co zrobić, żeby całe przedsięwzięcie przebiegło sprawnie i nie przyczyniło się do powstania innych szkód w mieszkaniu/domu? W pierwszej kolejności dobrze jest wynieść z pomieszczenia ruchome elementy wyposażenia, a pozostałe zabezpieczyć, np. folią, co pozwoli uniknąć ich zakurzenia czy uszkodzenia.

Kluczowe jest też odpowiednie zabezpieczenie podłogi, pamiętając o tym, że zwykła folia może nie uchronić płytek czy paneli przed pęknięciem lub zarysowaniem.

Wykonując demontaż pieca kaflowego we własnym zakresie, należy zabezpieczyć wcześniej niezbędne narzędzia/sprzęt, w tym m.in. wiadro, młotek, łopatę, dłuto/przecinak oraz zamówić pojemnik na gruz wraz z jego wywozem. Dodatkowo warto zaopatrzyć się również w wodę i spryskiwacz. Wyburzenie pieca kaflowego należy rozpocząć od rozbiórki jego górnej części (sklepienia). Po wykonaniu tej czynności dobrze jest wlać do wnętrza trochę wody oraz odczekać co najmniej pół godziny – co pozwoli zaabsorbować wilgoć i w efekcie znacznie ograniczyć zapylenie/kurz.

Wyburzanie pieca kaflowego – kolejne etapy i zakończenie prac

Piec kaflowy należy rozbierać od góry do dołu, a przed użyciem dłuta/przecinaka i młotka – warto ponownie zwilżyć demontowany fragment wodą, nie zapominając o zastosowaniu środków ochrony osobistej w postaci okularów, rękawic roboczych oraz maski.

Po zlikwidowaniu pieca i wyniesieniu na zewnątrz gruzu konieczne jest szczelne zasklepienie otworu w ścianie – w miejscu przyłączenia pieca do przewodu kominowego, aby uniknąć zagrożenia zatrucia domowników bezwonnym tlenkiem węgla.

Po zakończeniu wszystkich prac można przystąpić do sprzątania i ewentualnego odświeżenia pomieszczenia (np. malowania). Odpady budowlane związane z rozbiórką pieca kaflowego muszą trafić do niewielkiego kontenera na gruz lub do worków big-bag i wywiezione przez zewnętrzną firmę, co zapewni bezpieczną dla środowiska utylizację.

Rozbiórkę pieca kaflowego warto zlecić fachowcom. Za pośrednictwem firmy remontowej można zwykle zamówić także potrzebny pojemnik na powstałe odpady.

Jak wspomnieliśmy, wyrzucanie gruzu i innych śmieci tzw. trudnych do zwykłego kosza na śmieci może skutkować karą grzywny. – (przeczytaj: Jakie kary grożą za nielegalny wywóz śmieci?)