Menu Zamknij

Co zrobić z gruzem po remoncie?

Co należy zrobić z gruzem powstałym po remoncie?

Każda budowa i każdy remont generują sporo odpadów, których nie wolno wyrzucać do przydomowych śmietników komunalnych. Aby pozbyć się ich wygodnie i zgodnie z prawem, najlepiej wynająć specjalny kontener. Taka usługa nie jest droga, a zamówienie można złożyć telefonicznie lub wypełniając krótki formularz kontaktowy. Co zatem zrobić, by szybko pozbyć się śmieci poremontowych?

Odpady budowlane – co do nich zaliczamy?

Odpady budowlane to wszystkie elementy tworzące konstrukcje budynków. Będą to zatem rozkruszone fragmenty ścian i posadzek: beton, cegły, pustaki, ale także dachówki. Wszystkie te elementy tworzą gruz budowlany. Podczas prac remontowych powstają również inne śmieci, które ze względu na dużą wagę lub gabaryty muszą być utylizowane w określony sposób. Możemy tutaj wymienić elementy instalacji, wyposażenie łazienki (toalety, kabiny prysznicowe), ale także duże opakowania, farby, kleje i zaprawy.

Wszystkie wymienione odpady nie należą do grupy odpadów komunalnych, czyli takich, które powstają podczas codziennej aktywności gospodarstwa domowego. Nie wolno ich zatem wyrzucać do przydomowych pojemników, ani zostawiać pod wiatą śmietnikową. Odpady budowlane, gabarytowe i tzw. trudne (np. zagrażające środowisku) powinny być utylizowane w określony sposób – do ich usunięcia niemal zawsze konieczne będzie wynajęcie osobnego kontenera.

Gdzie wyrzucać odpady budowlane?

Odpady, które wymagają utylizacji na specjalnych zasadach, można zawieźć do tzw. PSZOKa, czyli punktu selektywnej zbiórki odpadów. W każdej gminie powinien znajdować się przynajmniej jeden taki punkt. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że śmieci trzeba dostarczyć do punktu zbiórki samodzielnie. Gruz i odpady budowlane są zazwyczaj ciężkie i niewygodne w przewożeniu, dlatego ten sposób sprawdzi się jedynie w przypadku ich niewielkiej ilości.

Jeśli prowadzisz remont lub budowę, w praktyce najbardziej rozsądnym rozwiązaniem jest wynajęcie kontenera. Jeśli w trakcie prac nie powstało dużo odpadów, możesz zamówić także worek typu bigbag, o niewielkiej pojemności: 1 lub 1,5 m³.

Gdzie wywieźć gruz? Zamów kontener, a my wywieziemy go za Ciebie 

Kontenery są dostępne w różnych wielkościach – od niewielkich, sprawdzających się przy remoncie jednego pomieszczenia (2,5-5 m³), przez średnie (10-15 m³), aż po bardzo duże, wykorzystywane przez firmy budowlane i przedsiębiorstwa produkcyjne (powyżej 20 m³).

Pojemnik można też łatwo dostosować do rodzaju składowanych odpadów. Dostępne są kontenery na gruz budowlany czysty, a także na śmieci opakowaniowe, gabarytowe, czy zielone. Wynajmując pojemnik na odpady zmieszane, możesz wygodnie wyrzucić śmieci poremontowe różnego typu. Również częstotliwość odbioru kontenera po zapełnieniu (lub jego wymiana na nowy) jest ustalana już na początku zamówienia i pozwala dopasować zakresu usługi do bieżących potrzeb. 

Jeśli nie wiesz, gdzie wyrzucić śmieci po remoncie, skontaktuj się z nami. Wynajęcie kontenera daje pewność, że odpady zostaną zutylizowane zgodnie z prawem i bezpiecznie dla środowiska. Większość materiałów budowlanych można poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać. By było to możliwe, należy zacząć od ich poprawnego składowania na miejscu inwestycji.