Menu Zamknij

Co wrzucamy do czarnego pojemnika? – Zmieszane odpady komunalne

odpady komunalne czarny pojemnik

Czarny pojemnik na odpady jest przeznaczony na śmieci zmieszane, czyli takie, które nie kwalifikują się do innych grup odpadów możliwych do segregacji. Nie oznacza to jednak, że możemy tu wyrzucić wszystkie przedmioty i materiały zgromadzone w domu. Jakie śmieci wolno umieszczać w koszu na odpady zmieszane, a które z nich powinny zostać zutylizowane na specjalnych zasadach?


Co to są odpady zmieszane?

Komunalne odpady zmieszane to śmieci, które powstają podczas codziennego funkcjonowania gospodarstwa domowego, a których nie da się segregować. W pewnym uproszczeniu są to te odpady, których nie można wyrzucić do pojemników na szkło, tworzywa, papier, czy odpady bio. Wielu produktów i materiałów nie wolno jednak umieszczać w koszach na śmieci zmieszane, o czym powiemy szerzej w dalszej części artykułu.

Pojemnik na odpady zmieszane jest oznaczony kolorem czarnym, pozostałe kosze komunalne są oznaczone odpowiednio:

  • żółty pojemnik na odpady – tworzywa sztuczne oraz metale,
  • niebieski pojemnik na odpady – papier,
  • zielony pojemnik na odpady – szkło,
  • brązowy pojemnik na odpady – odpady biodegradowalne.

Przeczytaj więcej na naszym blogu: Jak segregować śmieci? Najważniejsze zasady i częste błędy

Zmieszane odpady komunalne to na przykład trwale, istotnie zabrudzone opakowania, czy zatłuszczony papier (do segregacji nadaje się jedynie względnie czysty materiał). To także paragony pokryte szkodliwymi substancjami chemicznymi (uniemożliwiającymi bezpieczny odzysk). W koszu na odpady zmieszane umieścimy również artykuły higieniczne (podpaski, pieluchy, chusteczki, waciki kosmetyczne) oraz ubrania, które nie nadają się do ponownego użytku.

Kosza na odpady zmieszane – co wrzucać?

Jak powiedzieliśmy, odpady komunalne, których nie możemy posegregować, trafiają do czarnego pojemnika. Co jeszcze można wrzucać do odpadów zmieszanych? Oprócz wymienionych wcześniej będą to na przykład worki do odkurzaczy wraz z zawartością, niedopałki papierosów, zabrudzone lub zatłuszczone: folia aluminiowa i papier do pieczenia, ręczniki papierowe, a także gąbki, szczotki, czy ścierki. Do odpadów zmieszanych zaliczamy tradycyjne żarówki, jednak z wyłączeniem świetlówek i żarówek energooszczędnych – te ostatnie zawierają metale ciężkie, potencjalnie szkodliwe dla środowiska (należy odnieść je do punktu zbiórki, np. w lokalnym sklepie).

Inne zmieszane odpady komunalne – co wrzucamy do czarnych pojemników?

W koszu na odpady zmieszane umieszcza się także żywność, która nie kwalifikuje się jako odpad bio – to przede wszystkim mięso i wszelkie produkty odzwierzęce, takie jak kości, tłuszcz, czy nabiał. Zasadniczo odpadami biodegradowalnymi są produkty roślinne – wyjątkiem są skorupki jaj, które możemy wyrzucić do brązowego pojemnika. Nie wyrzucimy tu jednak odchodów zwierząt (ani też trocin lub innego podłoża nimi zanieczyszczonego) – te powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane. Dotyczy to także żwirku dla kota.

Czego nie umieszczać w czarnym pojemniku? – Elektronika i baterie

W pojemniku na odpady zmieszane nie powinny znaleźć się baterie i akumulatory, ani sprzęt elektroniczny – dotyczy to zarówno niewielkich przedmiotów (telefony, tablety, słuchawki), ale także większych urządzeń RTV i AGD, takich jak pralki, kuchenki, czy lodówki. Baterie można bezpiecznie zanieść do punktu odbioru, który znajdziemy na przykład w supermarketach i sklepach z elektroniką. Wszystkie te przedmioty można zawieźć również do PSZOK-a (gminnego punktu zbiórki), a przy większej ich liczbie, lub większych gabarytach najlepiej zamówić kontener na odpady (często można to zrobić za pośrednictwem swojej ekipy remontowej).

W bateriach, akumulatorach i innych urządzeniach elektronicznych znajduje się duża ilość szkodliwych metali ciężkich, takich jak ołów czy rtęć, które nie powinny znaleźć się na „zwykłym” wysypisku.

Odpadów budowlanych nie wolno wrzucać do śmieci zmieszanych

Do pojemników komunalnych nie wolno również wyrzucać odpadów remontowo-budowlanych, nawet w niewielkich ilościach. Mowa tu o gruzie (rozkruszonych fragmentach konstrukcji i ceramiki budowlanej), materiałach izolacyjnych, armaturze sanitarnej, a także gabarytach – starych meblach, sprzęcie do ćwiczeń i innych bardzo dużych przedmiotach.

W tej sytuacji PSZOK może okazać się niepraktycznym rozwiązaniem (trudne w transporcie odpady trzeba tam dostarczyć na własną rękę), najlepiej wynająć wtedy kontener – taka usługa nie jest droga, a ułatwia pozbycie się kłopotliwych śmieci.

Odpady zmieszane a odpady niebezpieczne

Nie każdy wie, że jako odpady niebezpieczne kwalifikowane są także leki. Nie można ich wyrzucać do śmietników komunalnych (w tym do pojemnika na odpady zmieszane), nie mogą też znaleźć się w kanalizacji. Dotyczy to tabletek, ale także syropów, kropli i wszelkich innych form farmaceutyków. Zawierają toksyczne dla środowiska, a często także zdrowia ludzi i zwierząt substancje, które nie powinny dostać się do gleby lub wody. Tego rodzaju odpady należy umieszczać w specjalnie oznaczonych pojemnikach.

Odpadami niebezpiecznymi są także niektóre groźne dla zdrowia i środowiska materiały budowlane. Przykłady to produkty izolacyjne, takie jak włókno szklane, czy wełna mineralna. Kwalifikują się tutaj także farby, lakiery, impregnaty i inne substancje, a także opakowania nimi zabrudzone. Skrajnie szkodliwy jest także azbest, którego szkodliwe właściwości poznano dopiero pod koniec XX wieku, dlatego do tej pory można go wciąż znaleźć na wielu budynkach.